top of page

Pod względem wyposażenia zwierzęta są, jak ludzie. Potrzebują pokarmu, posłania, środków higieny, zabawek, własnej apteczki i wiele innych akcesorii, które pomogą nam godnie pełnić funkcję właścicieli.

Zacznijmy od podstaw

  1. MISKI NA ŻYWNOŚĆ I ŚWIEŻĄ WODĘ

    Wybór odpowiednich misek nie powinien sprawiać kłopotu, jednak stojąc w sklepie i rozglądając się za odpowiednią, przed oczami przelatuje nam tysiąc myśli- na jaką się zdecydować ? Ta ma ładny kolor, ta jest tańsza, inna wytrzymalsza, a ta z kolei jest bardzo duża. Otóż najważniejsze, by w drodze decyzji kierować się rozsądkiem. Wybór wielkości powinien być zależny od naszego psa. Nawet jeśli nasz pupil jest małym szczeniakiem, za sześć - osiem miesięcy sporo podrośnie i mała miska może nie spełniać swojego zadania. W takich sytuacjach najlepiej zorientować się, jaką dawkę wybranej przez nas karmy powinien otrzymać nasz czworonog w momencie osiągnięcia wieku dojrzałości. Informacja ta jest przydatna wówczas dobierania głębokości misek. 

    Hmm.. To plastikowa? Czy może metalowa ? Ważne, aby miała na nóżkach anty-poślizgi. Uniemożliwią przemieszczaniu się posiłku podczas spożywania. Miski z tworzywa sztucznego są tańsze, jednak często ulegają szybszemu zniszczeniu przez naszych podopiecznych. Istnieje niebezpieczeństwo połknięcia kawałków plastiku z wygryzionych części. Kolor nie ma znaczenia. Jeśli decydujemy się na metalowe- najlepiej takie z nierdzewnej stali. Dno miski się nie rysuje i jest łatwa w czyszczeniu. Ceramiczne są ciężkie i mogą spowodować nie szczęście przy podrzucaniu, popychaniu nosem. Nie trudno również o roztrzaskanie. 













    Duże psy- miski na stelażu. Zdania w tej kwestii są podzielone. Stelaż odpowiada za trzymanie misek na odpowiedniej wysokości z możliwością ich regulacji. Na pewno jest wygodniejsze dla psa sięgać po wodę, czy pokarm bezpośrednio pod swój pysk. Według wielu behawiorystów oszczędza to kręgosłup. Jednak nie mniejsza ilość osób twierdzi, że przyzwyczajając psa do takiej wygody wyrządzamy mu krzywdę. Mięśnie szyi nie pracują tak, jak u psów sięgających po pokarm aż do poziomu podłogi. W końcu dzikie psy nie mają udogodnień. Od czasu wejścia na rynek takiej kombinacji, pozostaje to kwestią sporną, nie mniej jednak cieszą się one dużą popularnością. Wspominając o udogodnieniach warto wspomnieć o podajniku wody dla psów. Dzięki temu urządzeniu możemy zapewnić zwierzęciu większą ilość świeżej wody, zwłaszcza w upalne dni, kiedy pies musi się odpowiednio nawadniać. Jest praktyczne i łatwe w obsłudze. Dodatkowym atutem jest sucha podłoga. Takie podajniki możemy zastosować również na suchą karmę jednak może to spowodować wówczas problemy z otyłością lub niekontrolowanie przez nas odpowiedniej diety zwierzęcia.


















    NASZ WYBÓR: Miski ze stali nierdzewnej na stelażu bez możliwości regulacji ✓



     

  2. POSŁANIE

    Znów nasuwa się pytanie : jak duży będzie nasz pupil i na jak wiele mu pozwolimy.  Standardowym, przez nas polecanym rozwiązaniem okazuje się legowisko poziome, pikowane, wypchane watą, lub pierzem. Pozwala one psu na ułożenie swojej pozycji ciała w dowolnej formie, według jego wygody. Nie krępuje ruchów, jest miękkie i jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kanapowców. Cena waha się
    w zależności od wielkości i grubości. Te z materiałowymi ściankami wyznaczają prowizoryczną granicę, które narzucają  zwierzęciu konkretne ograniczenie terenu w przypadku, gdy nie chcemy by opierał się o ścianę czy mebel, w praktyce jednak nie mają one zastosowania u śrenich, czy dużych psów, zwłaszcza w upalne dni. 
    Do tego idealnie nadają się posłania plastikowe, bądź wiklinowe. Nalezy jednak pamiętać, że obudowę nalezy dodatkowo wyścielić kocami, poduchami lub zakupionym w komplecie materacem dla psów. Takie legowisko z pewnością nie nadaje się dla dużych czworonogów. Jest to idealne rozwiązanie dla psów małych ras.
    Szukając odpowiedniego posłania możemy się natknąć na materiałowe "domki". Są bardzo praktyczne dla psów marznących takich, jak na przykład grzywacze chińskie, ale także dla tych lękliwych. Prowizoryczna buda staje się wówczas azylem. Naturalnym zachowaniem zwerząt jest ukrywanie się w ciemnych zakamarkach. Należy jednak pamiętać, że wówczas, gdy nasze mieszkania są dobrze nagrzane, dni upalne, a w naszych domach nie ma klimatyzacji, nasze pupile nie będą chciały w nim przebywać i z pewnością zaczną swoje drzemki "na daszku" formując z tego zwykłe, tańsze legowisko.  Każdy pies zaczyna swój żywot od szczeniaka, pamiętajmy więc, że być może zajdzie potrzeba zmiany posłania. Jest to rzecz , która się zużywa. Każde z nich należy czyścić i odkurzać raz na jakiś czas. Nie wolno nam zapominać, że nawet, jak legowsiko wydaje się być czyste należy je prać 1- 2 miesiące najlepiej ręcznie, bo likwiduje to ryzyko zagnieceń. 


















    Pies na dworze ?
    Prawo zabrania trzymania psów na łańcuchach. Każdy kto zmierza do tego czynu musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Psy stróżujące, pilnujące naszego gospodarstwa, czy innego terenu muszą przebywać w kojcu z odpowiednią ilością miejsca i z ocieplaną, dobrze zabudowaną przed deszczem budą. Nie zwalnia to z obowiązku wypuszczania psa na swobodny wybieg minimum raz dziennie na nie mniej, niż 2 godziny, jak również ze spaceru. Kojec nie może być toaletą. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której nasz pupil wypróżni się w swoim posłaniu, należy sprzątnąć odchody pomimo, iż zwierzę przebywa na świeżym powietrzu. Pies w kojcu nie może być na uwięzi. Powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Kojec powinien być umiejscowionym w najbardziej zacienionym miejscu, do którego słońce nie dochodzi, lub przebywa bardzo rzadko, np z rana, lub pod wieczór przy zachodzie. Możemy zdecydować się na taki, z metalowym zadaszeniem, który dodatkowo będzie chronił czworonoga od deszczu, lub innych opadów atmosferycznych, lub tylko z ścianami bocznymi. Wówczas należy dobrze zabezpieczyć dach budy, aby nie przeciekał. Trzeba mieć na uwadze, że pies w ogrodzie wymaga nie mniejszej uwagi od tego, przebywającego w domu. W przypadku silnych upałów lub ostrego mrozu, każdy właściciel ma obowiązek zabrać zwierzę do ogrzewanego pomieszczenia- w przypadku zimy i chłodnego, klimatyzowanego pomieszczenia- w przypadku lata.
















    NASZ WYBÓR: Legowisko z miękkim puchem bez ścianek -poducha ✓ 

     

  3. HIGIENA 

    Spacer po mokrej trawie, po piasku i po kałużach w ulewne dni. Nie ma osobnika, który zdołałby zachować nieskazitelną czystość w takim trybie życia. Nie ma na to innej recepty, jak kąpiel. Każdy właściciel powinien mieć w domu podstawowy zestaw higieniczny. A co w nim? 
    Przede wszystkim odpowiedni szampon dla psów. Dzielą się one na kategorie: do odpowiedniego koloru sierści, dla psów ras z długą sierścią lub krótką, dla czworonogów z włosem, dla małych bądź dużych, przeciwpchelny, insektobójczy, z nabłyszczaczem dla idealnego połysku, z witaminami, z odżywką, oczyszczający, dla konkretnych ras.. i wiele innych. Jaki wybrać ? Odpowiednim będzie szampon przystosowany dla naszych czworonogów określających rasę, czy kolor sierści. Insektobójczy najlepiej mieć pod ręką, kiedy nasz pupil będzie narażony na kontakt z pchłami, lub kleszczami np. podczas spaceru po łąkach, czy w lesie. Zawsze powinno się myć psa dwa razy. Przemywając pysk należy zachować szczególną ostrożność, aby szampon nie dostał się do oczu, otworu gębowego, nosa i uszu zwierzęcia.  Po kąpieli potrzebny nam będzie ręcznik. Najlepiej duży okrywający psa całego, taki który zbiera wodę, tak by psiak się nie przeziębił. Jeśli posiadacie stare, frotowe prześcieradła idealnie się nadadzą, jeśli nie, w sklepie zoologicznym znajdziecie je na wymiar.. Kolejny etap- szczotka. Ma ona wiele zastosowań. Pierwszym jest rozczesywanie. Wszystkie przyczepiające się śmieci takie, jak suche liście, czy gałązki, które nie zostały usunięte podczas szorowania szamponem, powinny być idealnie wyczesane. Sprawa zamyka się jeśli zdecydujemy się na psa z krótką rasą takiego, jak np. jamnik krótkowłosy, czy posokowiec bawarski. Drugą funkcją szczotki jest usuwanie nadmiaru sierści bądź włosa ze skóry zwierzęcia. Najlepszym narzędziem jest furminator, który zbiera ją idealnie wraz z podszerstkiem. Decydując się na zwykłą powinniśmy zainwestować w taką, która zakończona jest małymi kuleczkami na każdej z igieł. 




















    A co z pazurami?  Powinny tępić i ścierać się same. Podczas biegania, kopania dziur a nawet przy zwykłym spacerze po chodniku. Może pojawić się problem z rasami psów myśliwskich. kiedy nie mają odpowiedniej, dziennej dawki ruchu ich pazury będą rosły szybciej. Warto udać się do weterynarza aby je skrócić. Wiele właścicieli robi to osobiście używając obcinaczek dla psów, jednak będąc niedoświadczonym możesz uszkodzić rdzeń, który znajduje się w każdym pazurze. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wytłumaczył, jak należy je pielęgnować. 
    Co jeszcze ? Zęby. To kolejny problem właścicieli. Jak o nie dbać? Tak naprawdę w taki sam sposób, w jaki dbasz o higienę własnych zębów – regularne szczotkowanie, dobra dieta oraz regularne badanie kontrolne. Szczotkowanie będzie łatwiejsze, kiedy zaczniesz je wykonywać gdy zwierzę jest jeszcze młode, chociaż można do niego przyzwyczaić także starsze psy. Zestaw do higieny pyska znajdziesz u weterynarza, w niektórych sklepach zoologicznych oraz w sklepach internetowych. Kolejny etap to woreczki na odchody. Prawo polskie nakazuje sprzątać po swoim pupilu. Większość nie stosuje się do tego, ale warto wdrążyć to  w życie. Czy nie przyjemniej chodzi się po czystym trawniku? 














    Pies nadal mokry.
    Przy krótkiej sierści zwierze schnie bardzo szybko w domowych warunkach, jednak u psów z długą szatą kąpiel może być uciążliwa. Co kolwiek byśmy nie zrobili czworonóg będzie mokry. W każdej chwili może się przeziębić. Zdradliwa jest sierść, która z wierzchu wydaje się sucha jednak wciąz jest wilgotna. Wtedy najkorzystniej wysuszyć psa suszarką. Jesli od szczeniaka zaczniemy przyzwyczajać go do ciepłej dmuchawy, nie będzie z tym żadnego problemu. 

    NASZ WYBÓR: szampon dla odpowiedniej rasy z odżywką do odpowiedniego koloru sierści, furminator, pasta dla psów firmy BEAPHAR, frotowe prześcieradło, woreczki jednorazowe z możliwością przyczepienia do obroży ✓


     

  4. BEZPIECZNY SPACER


    Zwierzę nie jest zabawką. Trzeba poświęcac mu uwagę nie tylko wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Spacer to podstawa. W zależności od rasy, pies potrzebuje minimum 45 minut spaceru dziennie. To czas na zminimalizowanie energi, obwąchanie terenu oraz załatwienie wszelkich potrzeb fizjologicznych. Co nam to ułatwia ? Smycze. Kolorowe, łańcuchowe, materiałowe lub sznurowe. O różnej długości i wytrzymałości. Do spacerów i szkoleń. Zacznijmy od automatycznych. Są wygodne dla właścicieli, gdyż pozwalają na swobodniejsze poruszanie się zwierzęcia w odstępie 3 m. , 5 m. a nawet 8 m.  Grubość linki odpowiada ciężarowi czworonoga. Im większy pies, tym smycz musi być bardziej wytrzymalsza. Przy większych rasach stosuje się szeroką tasiemkę. Jakie są minusy ? Mechanizm może szybko uledz uszkodzeniu. Blokada długości, jaką ma każda z nich może zacząć po mału puszczać hamulce. Dzieje się to zwykle wtedy, kiedy pies nadmiernie ciągnie w momencie unieruchomienia linki, a nie spaceruje na "luźnej" smyczy. Uniemożliwiają one również szybką reakcję właściciela w przypadku niebezpieczeństwa takie, jak atak innego psa. Przy rozciągniętej lince pies zacznie się wić od prawej do lewej strony. Nie jest dobra dla nowicjuszy, choć, jak wspomnieliśmy na pewno daje większy komfort od zwykłych smyczy. Ciężej jest zapanować nad zwierzęciem, polecenia nie zawsze są wykonane przez naszych pupili, co skutkuje nadpobudliwością zwierzęcia. Nie polecamy. Jeśli jednak za wszeką cenę upieracie się na swojej wygodzie, nie można liczyć na "chińskie" gadżety. Najlepiej zainwestować w solidną, zakupioną w sklepach internetowych lub sklepach zoologicznych. Trzeba liczyć się jednak z konsekwencjami wychowania swojego zwierzęcia na takich automatycznych linkach.

    Smycze sznurowe-materiałowe, lub skórzane. Są dobra alternatywą dla wszystkich posiadaczy czworonogów. Pozwalają na bliski kontakt ze zwierzęciem i szybką reakcję. Są wytrzymalsze i stabilniejsze. Możemy kupić taką, która posiada karabińczyki z dwóch stron, Pozwoli nam dobierać długość smyczy spacerując po mieście, lub na terenach zielonych. Ta opcja ma również funkcję dopięcia drugiego psa. W zależności od rasy znów musimy kierować się odpowiednim ciężarem psa. Najlepiej w tej kwestii doradzić się sprzedawcy. 















    Łańcuszki z karabińczykiem. Popularne wśród właścicieli psów z kategori molosy. Nadają charakter i podkreślają siłę danego osobnika. Sa wytrzymałe, ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Są nierdzewne i w przeciwieństwie do materiałowych nie trzeba ich prać po intensywnych opadach deszczu. Minus jest taki, że długość zwykle nie przekracza 1 m. Należy pamiętać też, że nie nadają się do szelek, gdyż mogłyby obijać ciało zwierzęcia. Są niejednokrotnie jednak ciężkie i zmuszają psa do dźwigania połowy ciężaru. Mogą uderzać boleśnie o pysk naszego pupila kiedy będzie próbował zmienić stronę z lewej na prawą i odwrotnie. 

    Smycze z amortyzatorem, są idealne dla osób uprawiających sport, biegaczy czy rowerzystów. Są skonstruwane na tej samej zasadzie, co te z psich zaprzęgów uniemozliwiając psu zbyt szybki bieg w porównaniu do prędkości z jaką się porusza człowiek. Zwierzę ćwiczy przy okazji każdy mięsień ciała. Jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich nadpobudliwie szarpiących czworonogów. Nie można jednak zbyt często stosować jej na twardym podłożu takim jak chodnik, czy asfalt oraz podpinać karabińczyka do obroży- jedynie do szelek. Są takie psy, którym zwykła przechadzka na smyczy nie wystarcza takie, jak na przykład charty. Warto wtedy poszukać w okolicy psiego wybiegu, dzikiej łąki, czy skwarku lasu. 















    NASZ WYBÓR: Smycz sznurowa z możliwością zmiany długości ✓


    To do czego przypiąć ten karabińczyk? Obroża ? Może szelki ?
    Coraz więcej osób korzysta z funkcji jaką niosą szelki. 
    Nie przyduszają psa, kiedy próbuje nabierać tępa szybszego, niż naszy a więc są bardziej humanitarne. Ale czy tak do końca zwierzę jest posłuszne ? Dobrze wychowane- tak. Jednak szelki nie są dobrą metodą resocjalizowania czworonoga, kiedy próubujemy go nauczyć spokojnego marszu, czy okazywania braku zainteresowania wszystkim co się rusza (rowerzystów, dzikiej zwierzyny, samochodów, ludzi...) Nowicjusze będą mieli problem ze stanowczym ruchem, jaki jesteśmy wstanie wykonać w obroży. Szarpnięcie mocne i stanowcze w bok, nie po lini prostej daje nam szansę na odwrócenie uwagi psa i zwrócenie jej w naszym kierunku. Szelki nie ograniczają tego, jednak nakazują użycia większej siły, co nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości w obliczu jakiegoś zdarzenia. Faktem jest, że trzyma psa stabilnie pod pachami nie robiąc mu krzywdy, nie sprawiając bólu i nie dusząc go. Nalezy pamiętać, by zawsze ściągać je, gdy pies przebywa w domu, aby nie dostał odparzeń. Gdy najdzie nas ochota uprawiać sport z naszym podopiecznym warto zapoznać się z  zestawem "sporty", który zamieszczony jest poniżej.

    Obroża- Nakładana na szyję zwierzęcia. W przeciwieństwie do szelek nie ma konieczności ściągania jej, kiedy pies przebywa w domu. Jest to stały element "ubioru" zwierzęcia. Zawsze należy sprawdzać obwód szyi pupila, aby nie narażać go na przyduszanie. W ciągu życia każdy pies ma 2-3 obroże ze względu na różniące się rozmiary karku od szczeniaka po dojrzałość wiekową. Pomaga kontrolować nam zachowanie psa na spacerze. Czworonog może jednak łatwo ją ściągnąć, kiedy go nie dopilnujemy. Do obroży łatwo możemy zamocować medalik potwierdzający szczepienie psa przeciw wściekliźnie, czy adresówkę z danymi kontaktowymi właściciela w przypadku ucieczki zwierzęcia. 

    Łańcuszki. Są eleganckie. Świetnie prezentują się na szyi psów z grupy "molosy" jak i na wielu wystawowych czworonogach biorących udział w "konkursach piękności" takie, jak np setery irlandzkie. Nie nadają się dla początkujących właścicieli. Łańcuszek skonstruowany tak, by swobodnie opadał na szyi zwierzęcia podczas spaceru. Źle założony ( w zależności os strony, po której pies idzie przy nodze opiekuna) może narażać go na niekontrolowane przyduszanie. Odpowiednio nałożony zaciska się kiedy pies szarpie i luzuje, kiedy wyrównuje tempo do właściciela. Są także wersje łańcuszków, w których nie musimy się martwić o bezpieczeństwo psa. Mają dwa kółeczka do której przypięta jest część ruchoma. Taka wersja pozwala na bezpieczne przechadzanie się z psem na spacerze.













    Kolczatka. Ze względów humanitarnych nasz portal nie zachęca do zakupu kolczatek. Nie są dobrą alternatywą w wychowaniu.



    NASZ WYBÓR : szelki bądź obroża - w zależności od rasy zwierzęcia ✓



    Kaganiec. Prawo nakazuje stosowania kagańców podczas transportu autobusem, czy pociagiem, więc warto zawsze  wyposażyć swojego psa w ten artykuł nawet, gdy zwierzę nie jest agresywne. Najlepszym momentem na zakup jest chwila, kiedy pies skończy 1,5 roku. Wtedy jego pysk nie będzie rósł tak szybko, jak przez pierwsze miesiące. Najwazniejsze by zwierze mogło swobodnie przez niego ziać. Musimy pamiętać, że te czworonogi chłodzą swoje ciało uzywając pyska. 
    Kaganiec materiałowy nie służy do spacerowania. Widać niejednokrotnie, jak ludzie przechadzaja się ze swoimi podopiecznymi w takim ustrojstwie. Te kagańce służą do celów bezpieczeństwa pracowników kliniki weterynaryjnej, czy psiego fryzjera. Podczas podawania bolesnych zastrzyków, czy obcinania pazuów, kiedy istnieje ryzyko pogryzienia, możemy psu nałożyć kaganiec wykonany z materiału. Pod żadnym względem nie należy go jednak uzywać w codzienności zwłaszcza w upalne dni.

    Kaganiec metalowy. Nawet odpowiednio dobrany może zrobić krzywdę. Po pierwsze jest ciężki. Musimy pamiętać, że pies nosi go na swoim pysku, gdzie ma bardzo kruche kości. Noszenie go przez dłuższy czas na pewno zmęczy go o wiele szybciej. Może być niebezpieczny dla innych zwierząt, jak i dla nas samych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zwierzę w metalowym kagańcu nie chcący uderza o piszczel naszej nogi. Zostanie pożądny siniak, albo spowoduje to pęknięcie - i noga w gipsie. Również przy dzieciach, które nachylają się nad głową zwierzęcia może dojść do nieszczęścia. Podczas zabawy z innym psem, nawet na smyczy również może tragicznie się te skończyć. Psy nie mają instynktu, który mówi im " mam twardą konstrukcję na pysku- muszę uważać". Nie polecamy więc zakupu tego typu kagańca. 














    Najlepszym wybnorem będzie ten, wykonany z plastiku. Jest lekki i nie jest wstanie wyrządzić krzywdy innemu zwierzęciu, czy człowiekowi. 
    Kagańce bojowe ze skóry są odpowiednie dla wyjątkowo niebezpiecznych psów. Używany jest wyłącznie przez służby i szkoleniowców .

    Kantar ? Tylko ostrożnie. Kantary są pomocnym sprzętem dla psów nieokrzesanych, które nie potrafią poruszać się na luźnej smyczy. Nakłada się go na pysk oraz na kark zwierzęcia. To powoduje, że pies czuje dyskomfort podczas nadpobudliwego szarpania smyczą. Uzywanie jednak go bez kontroli, przez nowicjuszy może okazać się tragiczne. najlepiej skonsultować się w tej kwesti z szkoleniowcem bądź psim behawiorystą. 

    NASZ WYBÓR: plastikowy kaganiec: Znajdziesz najlepszy na
    IPO-SKLEP.PL ✓





     

  5. WERSJA SPORTY


    Nie każdy pies może dorównać nam w naszym trybie życia. Kochasz sport ? Zdecyduj się na rasę, która jest do tego stworzona. Wszystkie te, z dużą klatką piersiową są psami, które chętnie potowarzyszą Ci podczas wędrówek po górach, biegania czy jeździe rowerem. Małe rasy z pewnością się do tego nie nadają, tak samo, jak kanapowce, czy molosy. Każdy czwsoronog, który staje się wersją "sporty" potrzebuje odpowiedniego przygotowania. 

    Nie od razu Rzym zbudowano. Szczeniaki nie rodzą się z umiejętnością dyscypliny podczas wykonywageo ćwiczenia. Wymaga to tresury czyli ćwiczeń, przyswajania wiedzy i jeszcze raz ćwiczeń. Czego taki pies potrzebuje?
    Przede wszystkim odpowiedniej diety, czyli karmy bogatej w witaminy i składniki analityczne. Dzielimy ja na dwie kategorie. Dla psów aktywnych i dla bardzo aktywnych. W zalezności od poziomu i intensywności naszego trybu zyhcia powinniśmy wybrać najlepszą.

















    POLECAMY: 
    ROYAL CANIN Club Energy HE - dla psów bardzo aktywnych ✓


    ROYAL CANIN Outdoor- dla psów aktywnych ✓

    ROYAL CANIN AGILITY 4100 S - dla psów wykonujących wysiłek krótki i intensywny  ✓

    ROYAL CANIN Trail 4300- dla psów wykonujących wysiłek stały i długotrwały✓

    ROYAL CANNIN Endurance 4800- dla psów wykonujących wysiłek o9 stałym natężeniu ✓

    ROYAL CANNIN Marathon 5000 - dla psów wykonujących wysiłek długi o stałym natężeniu ✓



















    Odpowiedni sprzęt: Taki, który dostosuje się do wykonywanego sportu. Do biegania i jazdy na rowerze, czyli do tak zwanego canicross'u (biegu z psem) i bikejoring (jazda na rowerze z psem) powinniśmy dobrze się przygotować. Bardzo dużo osób jest nieświadomych tego, jak powinno to wyglądać. Uprawianie jakiegokolwiek sportu na obroży powinno być niedozwolone. Nie trudno o wypadek. Trzymanie smyczy w ręku również. 
    Pies musi mieć swobodę ruchu, nie możemy go narażać na podduszanie. My także musimy czuć się bezpiecznie, aby nie doszło do sytuacji, w której zwierzę rzuca nami, jak wiatr chorągiewką. 
    Osoba odpowiedzialna za czworonoga powinna mieć na sobie tzw. pas maszera. Po jego założeniu na plecach mamy szeroki pas, który chroni nas przed otarciem i nie pozwala na niekontrolowane wyginanie się naszego kręgosłupa. Całość zapinana jest na brzuchu i między nogami. Z przodu jest zamontowany karabińczyk który przypina się do specjalnej smyczy z amortyzatorem, która po rozciągnięciu nie może być krótsza, jak 2,5 m. Smycz kolejno łączy właściciela i psa, który biegnie "ubrany" w specjalne do uprawiania sportu szelki tzw. sporty. Od zwykłych różnią się miejscem, do którego przypina się linkę. W standardowych szelkach kółeczko znajduje się przy łopatkach w wersji sportowej przed ogonem tak aby pies całą swoją masą mógł odpychać się od ziemi. Cały mechanizm działa identycznie tak, jak w psich zaprzęgach. W okresie zimy, spokojnie możecie z tym sprzętem zapewnić swojemu dziecku frajdę na sankach .W trosce o psie i nasze stawy canicross i bikejoring uprawiać się powinno na miękkim podłożu- w parkach, na łąkach, w lesie, czy na plaży. W przypadku jazdy na rowerze smycz dopinamy do kierownicy. 

    Pies nie wielbłąd

    Treningi, spacery i słońce. Sami doskonale wiemy, że bez nawadniania, ciężko nam jest funkcjonować. Zwierzę nie zachowuje się inaczej. Różnica jest taka, że to człowiek wydaje mu komendy i decyduje o tym, co w danej chwili robi. Ważne jest, by pamiętać o świeżej wodzie dla naszego czworonoga. No tak. Ale noszenie butelki wody i miski nie należy do komfortowych. Polecamy więc bidony dla zwierząt. Wystarczy napełnić go zimną H2O a kiedy nasz pupil zechce się napić, wystarczy otworzyć "klapę" przylegającą do butelki, która stanie się miską. Woda będzie stopniowo napełniała naczynie. 



















     

  6.  OCHRONA

    Pies to istota żyjąca. Choruje, łapie pchły i kleszcze, jest ospały. 
    Warto mieć w domu mini apteczkę dla naszego czworonoga. A co w niej ? 

    Termometr

    Artykuł niewątpliwie niezbędny, konieczny i bez niego jak bez ręki. Zakupicie go bez problemu w aptece - proponuję taki dla maluchów, z miękką końcówką - zdecydowanie elektroniczny. Im szybciej mierzy, tym lepiej.

    Materiały opatrunkowe

    Tu już pełna dowolność. Na pewno jałowe gaziki, do tego - koniecznie bandaż. W aptece można zakupić elastyczne bandaże samoprzylepne

    Nożyczki

    Warto je wsadzić do apteczki.

    Kleszczo-łapki

    Proste urządzenie do wyciągania kleszczy


    Octenisept

    Doskonały do odkażania, przemywania i czyszczenia - nie piecze

    Woda utleniona

    Dobrze nadaje się do oczyszczania ubrudzonych np. ziemią zranień

    Nifuroksazyd/ Stoperan

    Na dolegliwości biegunkowe - 1 tabletka na około 20 kg wagi psa


    Espumisan

    Na zaparcia i wzdęcia 

    Krople do oczu ze świetlikiem

    na mokre, ropiejące oczy

    Aurum 1

    Krople do uszu- płyn, na dolegliwości związane z trzepaniem uszu, aby uniknąć większych infekcji.

    puder przeciw insektom, obroża przeciwpchelna, krople przeciw pchłom, kleszczom i innym insektom.

    Zakupimy je w każdej klinice weterynaryjnej i w dobrych sklepach zoologicznych. Chronią one naszych podopiecznych w okresie wzmożonych ataków pasożytów.


    pojemnik na kał/mocz  

    nigdy nie wiemy, kiedy wygląd stolca, czy moczu naszego zwierzaka postawi nasze włosy dęba. Warto zawsze mieć w pogotowiu


    melatonina

    do kupienia bez recepty w każdej aptece. Naturalny składnik uspokajający. Nie jestesmy wstanie przewidzieć sytuacji, w której nasz czworonóg zacznie kulić przeraźliwie ogon na tyle, że będziemy musieli podać mu dawkę wyciszającą. Jest skutecznym sposobem na psie lęki (burze, wystrzały petard , inne) Jest polecany przez lekarzy weterynarii i behawiorystów.  1 mg dla psów do 7 kg. 1,5 mg dla 7-13 kg , 3 mg dla psów 13-40 kg .

    węgiel leczniczy - Carbo  medicinalis

    Węgiel powoduje usuwanie szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego a Stoperan, czy Nifuroksazyd tylko zatrzymuje biegunkę- mimo, że efekt jest późniejszy. 

    Tabletki węgla należy rozgnieść i rozpuścić w wodzie tak, aby powstała zawiesina. Węgla nie można podawać jednocześnie z lekami. Ma silne właściwości absorbujące i wiążąc się  z lekiem, osłabia lub niweluje jego działanie. Dlatego węgiel należy serwować dwie godziny przed lub po podaniu innych leków, kilka razy dziennie, w dawce leczniczej 0,5-1g/1kg masy ciała (co w praktyce oznacza 1-1,5 tabl./1 kg masy ciała). 



     

  7.  ŻYWIENIE


     

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Wpłać darowiznę przez PayPal

© 2012 Pets 24 h Serwin informacyjny

bottom of page